Serwis WirtualneMedia zaprosił nas do podsumowania roku w influencer marketingu oraz prognoz na 2024. Podsumowanie opracowała Paulina Klecz, social media manager w Euvic Digital.
Wydarzenie roku
Sztuczna Inteligencja stała się kluczowym graczem w marketingu – również w segmencie influencerskim. Nie tylko jest ona wsparciem w analizie, researchu i identyfikowaniu odpowiednich influencerów, ale także w ich tworzeniu, co już zupełnie wprowadza rewolucję. Przykładowym influencerem jest Miquela, która posiada ponad 2,7 miliona obserwujących na swoim koncie Instagram — liczba ta nadal rośnie, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu i wpływie influencerów kierowanych przez SI. We współpracę z Miquelą weszły znane i wpływowe marki takie jak Prada czy Dior. Rozwój Sztucznej Inteligencji nawet w obszarze influencer marketingu daje ogromne pole możliwości dla firm poszukujących innowacyjnych metod angażowania swoich docelowych grup.
Kryzys roku
Zdecydowanym kryzysem jest afera Pandora Gate, która wydarzyła się pod koniec roku w polskiej branży influencerskiej. Miała ona znaczący wpływ na influencer marketing, rezygnacje ze współprac czy też ostrożny dobór kolejnych osób do kolaboracji przez marki. Całe wydarzenie pozostawiło po sobie również wiele wątpliwości co do potencjału, jaki mają wielozasięgowi influencerzy. Odbiorcy również starannie weryfikują, kogo treści czytają lub oglądają. Nie można natomiast zapomnieć również o konflikcie Natalii Janoszek i Krzysztofa Stanowskiego, który oglądała cała Polska. Sytuacja toczyła się na oczach wszystkich zainteresowanych, na pewno przyczyniła się do zachowania większej ostrożności i szczególnej weryfikacji ze strony agencji marketingowych czy marek przy doborze twórców do współprac.
Sukces roku
Zdecydowanym sukcesem wizerunkowym może pochwalić się Taylor Swift, która zdobywa coraz większą rzeszę fanów i może cieszyć się pozytywnym wydźwiękiem w social mediach. Ma ogromnie zaangażowaną społeczność, co szczególnie widać w tym roku podczas ogłoszenia trasy koncertowej The Eras Tour, jaka nie tylko się wyprzedaje w zaskakująco szybkim tempie, ale również sam koncert trafia do sal kinowych, które ze zwykłego seansu zamieniają się w „mini koncert”. Sama gwiazda została określona Człowiekiem Roku 2023 przez tygodnik „Time”. Z piosenkarki stała się miliarderką, ale też zjawiskiem kulturowym, społecznym i influencerem. Jak sam redaktor „Time” określił, Taylor „znalazła sposób na przekraczanie granic i bycie źródłem światła”.
Lider/liderka roku
Na szczególną uwagę w 2023 roku zasłużyły Iga Świątek oraz Wersow. Być może te dwie Panie pochodzą z dwóch różnych światów, ale łączą je cechy, które były ważne dla odbiorców. Przede wszystkim nieprzerysowany, naturalny wizerunek. Igę Świątek śledzi już ponad milion osób na Instagramie, a uznanie ludzi zdobywa swoją autentycznością, byciem bliżej kibiców. Nie skupia się na biznesowym podejściu, stawia na bycie sobą – czy to na korcie, czy na Instagramie, a do tego angażuje się aktywnie w działalności charytatywne. Wersow natomiast od dłuższego czasu jest idolką szczególnie młodszej grupy docelowej i z roku na rok jej popularność wzrasta. Teraz gdy pokazuje swoje życie również od kulis jako „młoda mama”, jeszcze bardziej zyskuje na uznaniu odbiorców, edukując ich, przedstawiając swoje rodzinne wartości, a jednocześnie inspirując jako mama i bizneswoman w jednym. Współprace, które podejmuje, są przemyślane, wpisujące się w jej działania.
Najważniejszy trend roku
Naturalność, autentyczność, wartości. Te trzy hasła podsumowuję, jako największy trend 2023 roku, który będzie kontynuowany w roku 2024. Influencerzy, którzy swoje profile prowadzą z pasją, rozmawiają z odbiorcami, a ich wartości są jasno komunikowane i mają odzwierciedlenie w komunikacji, mogli liczyć na wzrosty popularności, budowali coraz większe zasięgi i cieszyli się współpracami z markami. Społeczność rezygnuje z oglądania influencerów, których życie usłane jest różami, a profil to ściana reklamowa. Chcą widzieć naturalność, być zaangażowanymi w życie influencera i oglądać zarówno te lepsze, jak i gorsze chwile. Szukają twórców, z którymi mogą się utożsamić oraz dzielić podobne wartości. Ci, którzy zdecydowali się na autentyczność, pokazując swoje „prawdziwe” życie z dawką humoru lub przymrużeniem oka, zasługiwali na szczególną uwagę odbiorców.
Prognoza na 2024 rok
W 2024 roku przewidujemy złoty czas mikro i nanoinfluencerów, ale przede wszystkim twórców, którzy niosą za sobą wartości, bardzo silnie angażują społeczność i tworzą z nią więź, a do tego są skoncentrowani wokół jednej tematyki. W czasach, w których konsumenci są niezwykle świadomi działań marketingowych influencerów – szczególnie wysokozasięgowych, opłacanych i reklamujących wiele produktów, oczekują czegoś więcej. Reklam szczerych, zgodnych z ich wartościami, kategorią profilu, poruszaną tematyką. Oznacza to, że influencer marketing wciąż będzie istotnym elementem komunikacji dla marek, pod warunkiem, że twórcy będą starannie dobierani do prezentowanych produktów czy też wartości, jakie niesie za sobą dany brand.
Przeczytaj więcej tutaj.