Wydarzenie roku w branży SEO
Ciągłe dążenie do likwidowania spamu z wyników wyszukiwania i nagradzanie stron z treścią wysokiej jakości – z tego powodu aktualizacje były anonsowane kilkukrotnie (Product Reviews Update oraz Spam update). W efekcie obserwujemy mniej bezwartościowych, clickbaitowych, niedopasowanych do intencji wyników w SERP. Drugim istotnym wydarzeniem jest wprowadzenie na desktopie, podobnie jak w wyszukiwaniu mobilnym, „continuous scroll”, czyli likwidacja paginacji na rzecz ciągłego przewijania wyników. Przed pojawieniem się linka z opcją załadowania większej liczby stron, widocznych będzie 6 adresów. Zmiana została na razie zaimplementowana jedynie w USA, ale można się spodziewać, że modyfikacje obejmą wkrótce także Europę.
Najważniejsze trendy w branży SEO w 2022 roku. Trend na 2023
Na znaczeniu traci bezmyślna automatyzacja – wygenerowane teksty SEO przesycone słowami kluczowymi, na których znajdują się anchory rozprowadzające linki wewnętrzne. Z kolei zyskiwać będzie przemyślane wykorzystanie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji – tak, by przewidywać działania, planować, analizować i szybciej wprowadzać zmiany. Na drugim biegunie pozostanie relewantność treści dla użytkownika, oferowanie wartości dodanej, eksperckość, społeczności wertykalne. Pewnym przełomem, żeby nie powiedzieć rewolucją, może okazać się content wizualny tworzony przez AI.
Ocena wpływu wojny w Ukrainie na branżę SEO w 2022 roku
Z perspektywy zachowań konsumenckich świat na chwilę wstrzymał oddech, co znacząco wpłynęło na strukturę zapytań w Google. Z biegiem czasu aktywność internautów wróciła na dawne tory. Jeśli zaś chodzi o aspekt biznesowy, ze zrozumiałych względów firmy operujące na Ukrainie, zamroziły działania w pierwszych miesiącach – dopiero teraz odczuwamy ponowne zainteresowanie wznowieniem aktywności marketingowej w zachodniej części tego kraju. Tragedia naszych sąsiadów wpłynęła też na kwestie HR’owe – pojawiło się wielu specjalistów z rynku ukraińskiego, którzy mogli nawiązać współpracę z polskimi firmami SEO. Narodziły się partnerstwa między agencjami z obu krajów. Mam nadzieję, że te relacje zaowocują, kiedy Ukraina nie będzie już nękana aktami Rosji i nadejdzie czas odbudowy, inwestycji i ponownych nakładów na reklamę, w tym pozyskiwanie ruchu organicznego.
Największe wyzwanie na 2023 rok
Coraz większe problemy z indeksacją – ta kwestia dotyczy zwłaszcza dużych sklepów internetowych, posiadających setki tysięcy adresów URL. Wraz z rozrastającą się siecią, Google stara się zoptymalizować crawl budżet, zwiększając skuteczność w rozpoznawaniu wartościowych treści i usuwaniu materiałów bezwartościowych lub wprowadzających internautów w błąd. Dlatego istotne będzie dbanie o odpowiednie renderowanie strony, eliminowanie mieszanych sygnałów oraz korzystanie z narzędzi monitorujących i wspierających widoczność w wynikach wyszukiwania. Kolejnym wyzwaniem będzie dopasowanie się do norm prawnych, takich jak Omnibus (koniec ze stosowaniem nieprawdziwych recenzji produktowych, wszystkie muszą zostać potwierdzone zakupem), czy konieczność dostosowania stron względem WCAG (tzw. Europejski akt o dostępności, ang. European Accessibility Act, EAA). Właściciele witryn, sklepów muszą zacząć myśleć o dostępności cyfrowej na poważnie, czyniąc swoje wirtualne przestrzenie przyjaznymi dla osób z niepełnosprawnościami.