Wydarzenie
Ważnym wydarzeniem w 2023, które w jakimś stopniu zmieniło myślenie o branży e-commerce w Polsce, było wycofanie się z naszego kraju dalekowschodniej platformy Shopee. Wydarzenie to pokazało, że pomimo bardzo dynamicznych wzrostów całej branży, nie jest łatwo znaleźć miejsce dla nowego gracza. Konkurencja, szczególnie wśród marketplace’ów, jest bardzo duża, co pozwala przypuszczać, że bez dużej innowacji nowi gracze nie mają zbyt dużych szans na zaistnienie. Również informacja z ostatnich dni o postępowaniu naprawczym wdrażanym przez Neonet potwierdza, że nawet najbardziej znane marki nie mają łatwego życia na naszym rodzimym rynku.
Kryzys roku
Kryzysem roku, który wpłynął na całą branżę marketingu internetowego, a więc również na e-commerce była Pandora Gate czy też szerzej ujmując seria afer związanych z przemocowymi zachowaniami internetowych infuencerów. Ta młoda i bardzo dynamicznie rozwijająca się sfera aktywności marketingowej okazała się nie być wolna od patologii dotykających w jakimś stopniu cały świat mediów i szeroko pojęty showbiznes. Dużym pozytywem w tej sytuacji może być zdolność do samooczyszczenia się środowiska, co z pewnością pomoże przezwyciężyć ten kryzys i unikać tego typu sytuacji w przyszłości.
Sukces i człowiek roku
Największym sukcesem polskiego e-commerce będzie kolejny raz z rzędu dynamiczny rozwój InPostu. Bezwzględny prymat innowacji i rozwoju w strategii firmy czyni ją prawdziwą wizytówką polskich możliwości na międzynarodowych rynkach. W związku z powyższym, naturalnym kandydatem na człowieka roku w tej branży zostaje Rafał Brzoska, jako autor tego sukcesu.
Prognozy
Po bardzo trudnym 2023 roku spodziewam się solidnego odbicia na rynku e-commerce, które między innymi dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji do lepszego dopasowania oferty do indywidualnego użytkownika oraz poprawie obsługi klienta, złapie drugi oddech i zwiększy swój udział w ogóle sprzedaży detalicznej.
Więcej podsumowań tutaj.